Statystyki

Online: 2

Magurka, Czupel, Groniczki

(912 m.n.p.m), (933 m.n.p.m), (839 m.n.p.m)

Na samym wstępie muszę dodać, że te okolice są moimi ulubionymi. To raj dla kolarstwa szosowego dzięki szosie łączącej Bielsko z Międzybrodziem. Rajem jest też dla kolarstwa górskiego, a umożliwia nam to wiele ciekawych i o zróżnicowanym stopni trudności podjazdach. Takimi szczytami jest: Magurka i Żar. Podczas podjazdu na Magurkę musimy sie zadowolić szlakiem z niestety dużą ilością kamieni, ale dla fanów połączenia kolarstwa szosowego z górskim polecam Żar. Tam oprócz typowych szlaków mamy do dyspozychi asfaltową drogę, stromą, ale przyjazną dla kolarzy.

Grupe tę tworzą dwa wały górskie ciągnące się od doliny Białej po doline Soły, jeden nieco niższy na północny wschód, drugi na południowy wschód, przy czym złączone są ze sobą przełęczą Przegibek (663 m). Pierwszy z nich ma nastepujące wybitniejsze szczyty: Gaiki (808 m), Groniczki (839 m), Hrobaczą Łąkę (830 m), Bujakowską Górę (749 m) i zasolnicę (567 m) już nad północnym końcem jeziora Międzybrodzkiego. Drugi wyższy posiada nastepujące: Rogacz (828 m), Magurkę (912 m), Czupel (933 m) i Suchy Wierch (799 m) nad południowym krańcem Jeziora międzybrodzkiego.

Cała ta grupa cieszy się z dawien dawna niezmierną popularnością przede wszystkim licznych turystów ze Śląska. Bliskość i dostępność, piękne widoki, st. tur. pod Rogaczem i na Hrobaczej Łące oraz schronisko na Magurce nad Łodygowicami - sprawiają, że cała grupa przyciąga w każdą niedzielę mnóstwo ludzi bądź to dla krótkich, bądź dłuższych wycieczek. Jeszcze w większym stopniu okolice te stały się dostępne przez zbudowanie wspaniałej z serpentynami wijącej sie szosy, która Łączy Bielsko - Białą przez Straconkę i przełęcz Przegibek z Międzybrodziem Bialskim.



Strona jest zgodna ze standartem XHTML.