Statystyki

Online: 1

10 Przykazań turysty

  1. Zanim wyrusz w góry sprawdź stan zdrowia, fizyczną sprawność oraz siły swoje, dzieci i współtowarzystwa, a także posiadanie doświadczenie.
  2. Przygotuj dokładnie plan każdej wycieczki. Sięgnij w tym celu do map, przewodników, informacji turystycznych, wkazówek tubylców i gospodarzy schronisk.
  3. W górach potrzebne jest stosowne wyposażnie i ubiór, przede wszystkim wysokie, mocne buty, na karbowanej podeszwie, niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem, bowiem warunki atmosferyczne zmieniają się tu szybko i często.
  4. Ze względów bezpieczeństwa, a szczególnie możliwości wypadku, podając trasę, cel wycieczki, oraz czas powrotu.
  5. Szybkość poruszania się dostosuj do możliwości swoich i współtowarzyszy. Pożeranie kilometrów prowadzi niechybnie do wyczerpania.
  6. Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Przechodź szybko miejsca zagrożone przez spadające kamienie.
  7. Nie zbaczaj na szlaku. Upadki możlwie są też w łatwym terenie, dlatego uważaj na każdy krok. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy przechodzeniu stromych stoków, zwłaszcza gdy są mokre i zaśnieżone. Wchodzenie na płaty starego śniego połączone jest z trudnościami i niebezpieczeństwem.
  8. Wiedz kiedy zawrócić z drogi. To nie hańba, lecz głos rozsądku. Jest to konieczne w przypadku załamania się pogody, nadejścia mgły, względnie gdy trasa okaże się za trudna.
  9. Zachowaj spokój jeśli nastąpi wypadek. Przyjętymi w górach sygnałami wezwij pomoc. Wzywanie pomocy we wszystkich górach świata to: sześciokrotny sygnał dźwiękowy lub wzrokowy - 6 razy na minutę. Odpowiedź: pomoc nadchodzi - 3 razy na minutę. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznym miejscu - pozycji i widocznym miejscu. Zaalarmuj GOPR.
  10. Dbaj w górach o porządek i czystość. Usuwając stąd śmieci czynisz miejsce dla kultury i koleżeńskości. Nie hałasuj, pozdrawiaj każdego przechodzącego turystę mówiąc, Dzień dobry.



Strona jest zgodna ze standartem XHTML.